به نام خدا

با عرض سلام 

درحال حاضر، توجه بیشتر به نخبگان، پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان و کمک به ارتقاء توانمندی آن ها ، با هدف رفع نیازمندی های صنایع و معادن کشور بیشتر از قبل ضرورت دارد.

بر این باور هستیم که پیشرفت و توسعه پایدار یک کشور در گرو توسعه صنایع مادر از جمله زنجیره فولاد است. با توجه به اینکه دستیابی به فناوریهای جدید و بومی‌سازی آنها، نیاز به صرف زمان و هزینه زیاد و بکارگیری محققین دانشگاهی و نخبگان صنعتی دارد، شرکت های هم‌گروه شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات طی تفاهم نامه ای تصمیم به ایجاد شرکت کاوشگران صنایع معدنی راشا گرفتند.

 

  • هدف از راه اندازی راشا چیست؟
  • این شرکت با هدف شناسایی و رفع نیازمندی‌های فناورانه معدن و صنایع معدنی زنجیره فولاد راه اندازی شده و قرار است در مسیر بهکارگیری و تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و دانش بنیان مبتکرین و صنعتگران گام بردارد.

راشا دقیقا چه کار می کند؟

یکی از وظایف راشا تعریف پروژه از نیازهای فناورانه مشترک بین شرکتهای بنیانگذار است؛ با این هدف که از موازی کاری جلوگیری و در زمان و هزینه صرفه جویی شود.

ارتباط بین صنعت و مراکز پژوهشی و مبتکرین از اولویت های این شرکت است. راشا کمک میکند که این ارتباط آسان شده و بروکراسی های اداری پیچیده و زمان‌بر، باعث توقف حرکت فعالان این حوزه نشود و همچنین با تعریف دقیق نیازهای صنعت، باعث جهت دادن به پروژه های تحقیقاتی و دانشگاهی و عملیاتی کردن آنها می شود.

برای کسی پوشیده نیست که در دنیای امروز کسب و کار های نوپا نقش مهمی در خلق ارزش های علمی، صنعتی و اقتصادی دارند. شاید در نگاه اول ارتباط بین یک کسب و کار کوچک با معادن و کارخانه ها و ماشین آلات عظیم الجثه اش کار سختی باشد اما فعالیت حدود دویست استارت آپ معدنی در سطح دنیا نشان دهنده این است که این نوع کسب و کار ها به دل معدن و صنایع معدنی هم نفوذ کرده اند. اتفاقا ما بر این باور هستیم که با توجه به شرایط کنونی کشورمان، زمینه های زیادی برای ورود و فعالیت وجود دارد و نیاز نیست از ابتدای فعالیت، دانشجویان و محققان هزینه های هنگفتی را از سرمایه خودشان بپردازند. شرکت راشا قرار است در جهت حمایت از طرح های نوآورانه در حوزه معدن و صنع معدنی زنجیره فولاد، در کنار پژوهشگران، محققان و شرکت های دانش بنیان باشد.

در صورتی که رفع نیاز فناورانه در یکی از شرکت های هم گروه و سهامدار به موفقیت برسد، این تجربه موفق توسط راشا به سایر شرکت ها هم معرفی می شود؛ به طوری که علاوه بر بهره مندی شرکت ها از فناوری جدید، حمایت از تولیدکننده های داخل کشور نیز صورت گیرد.

کمیته های فنی تخصصی، اکتشاف و استخراج معدن؛ فرآوری و تولید کنسانتره؛ گندله سازی و احیا؛ ذوب و نورد؛  آب، انرژی، محیط زیست؛ و تجهیزات فناورانه ساخت داخل، با این هدف در راشا تشکیل شده تا چالش‌ها و گلوگاه های معادن و صنایع معدنی زنجیره فولاد دقیقا شناسایی شده و برای آن هم اندیشی شود و طرح‌های پیشنهادی پژوهشگران نیز به طور فنی و دقیق در کمیته تخصصی بررسی گردد.