کاوشگران صنایع معدنی راشا
کاوشگران صنایع معدنی راشا

مرکز آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی راشا

شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا در راستای انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی خود، بررسی‌های تجربی متعددی را در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی انجام می‌دهد و ارتباط تنگاتنگی با مراکز آزمایشگاهی و صنعتی مختلف کشور دارد. با توسعه پروژه‌های تحقیقاتی و نیاز به آزمون‌های خاص که تجهیزات آن در دیگر مراکز تحقیقاتی موجود نمی‌باشد، این شرکت اقدام به تجهیز یک آزمایشگاه ویژه و ساخت تجهیزات و امکانات اختصاصی نموده است. شرکت راشا با آماده‌سازی این محیط کارگاهی در تهران تجهیزات مرتبط با پروژه‌های توسعه‌‌ای را فراهم کرده و هم‌اکنون آزمایشگاه مجهزی را برای مطالعات عملی در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی در اختیار دارد. تجهیزات موجود در مرکز آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی راشا عمدتا در راستای پروژه‌های آهن‌سازی حرارتی نسل سوم، فرآوری سرد و گرم سرباره فولادسازی و فرآوری هماتیت‌های کم‌عیار و... است و آماده ارائه خدمات به شرکت‌ها و تیم‌های پژوهشی می‌باشد.

اصلی‌ترین تجهیزات مرکز آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی راشا معرفی بدین شرح می‌گردند:

دستگاه‌های جداکننده مغناطیسی

دستگاه‌های جداکننده مغناطیسی خشک 600 و 1200 گاوس

درام‌های مغناطیسی 600 و 1200 گاوس شرکت راشا برای جدایش ذرات مغناطیسی از سایر مواد غیرمغناطیسی کاربرد دارد. این دستگاه‌ها به صورت خشک مورد استفاده قرار گرفته و قابلیت استفاده برای محدوده‌ی وسیعی از دانه‌بندی (100 میکرون تا 15 میلی‌متر) را دارند؛ علاوه بر آن هر دو دستگاه دارای خوراک‌دهنده بوده و با نرخ خوراک‌دهی یکنواخت مواد و چرخش درام مغناطیسی، فرآیند جدایش مغناطیسی صورت می‌گیرد. از دستگاه‌های جداکننده مغناطیسی شرکت راشا برای انجام آزمایش‌های فرآوری و تغلیظ مواد همچون سنگ‌آهن‌های مگنتیتی و سرباره‌های فولادسازی در مقیاس آزمایشگاهی و پایلوت استفاده می‌شود.

از جمله قابلیت‌های سیستم‌ جداکننده‌ مغناطیسی شرکت راشا:

  • خوراک‌دهی یکنواخت مواد با نرخ‌های متفاوت،
  • سرعت متغیر و قابل تنظیم چرخش درام،
  • تغییر زاویه تیغه‌های جداکننده محصول از باطله،
  • امکان تولید سه محصول کنسانتره مغناطیسی، محصول میانی و باطله غیرمغناطیسی.

جداکننده سطح شیبدار مغناطیسی

جداکننده سطح شیبدار مغناطیسی برای انجام آزمایش‌های مغناطیسی با حجم‌های پایین نمونه مورد استفاده قرار می‌گیرد. شدت گاوس این جدا کننده مغناطیسی از 600 گاوس تا 1500 گاوس متغیر و قابل تنظیم می‌باشد.

دستگاه گرانوله‌ساز سرباره

دستگاه گرانوله‌ساز شرکت راشا به منظور فرآوری گرم سرباره به صورت اختصاصی برای اولین بار در ایران و بر مبنای طراحی‌ پژوهشگران این شرکت بومی‌سازی و ساخته شده است. این دستگاه برای شناسایی شرایط مناسب گرانوله ‌کردن سرباره فولادسازی (کوره قوس الکتریکی) به‌منظور کنترل نرخ سرمایش و اصلاح ترکیب آن با هدف افزایش قابلیت فرآوری آهن موجود در سرباره و استفاده بهینه‌تر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرانوله‌سازی سرباره مذاب در این دستگاه با استفاده از جت هوا و یا ترکیب هوا و آب انجام می‌پذیرد.

کوره‌های آزمایشگاهی

کوره دما بالای آسانسوری

کوره‌ی دما بالا برای انجام تست‌های حرارتی تا دمای 1800 درجه‌سانتی‌گراد کاربرد دارد. این کوره از قابلیت برنامه‌ریزی و کنترل‌گر PID برخوردار بوده و امکان انجام آزمایش‌ها با سیکل‌های دمایی مختلف را دارد. ویژگی مهم این کوره مکانیزم آسانسوری درب آن به منظور جابجایی آسان و سریع نمونه‌های با حجم بالا است.

کوره باکسی 1200 درجه سانتی‌گراد

کوره باکسی 1200 درجه سانتی‌گراد با ظرفیت 3 لیتر برای انجام آزمایش‌های حرارتی در محدوده‌های دمایی پایین‌تر (نهایتا 1200 درجه سانتی‌گراد) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کوره از قابلیت برنامه ریزی و کنترل‌گر PID برخوردار بوده و امکان انجام آزمایش‌ها با سیکل‌های دمایی مختلف با این کوره وجود دارد.

کوره القایی 1 کیلویی

کوره القایی برای انجام آزمایش‌های حرارتی و ذوب انواع سنگ آن و فلزات و سرباره‌ها با نرخ بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. توان این کوره 30 کیلووات بوده و ظرفیت ذوب آن تا 1 کیلوگرم فولاد مذاب می‌باشد.

آون خشک‌کنی

آون فن‌دار برای خشک‌کنی سریع نمونه‌ها تا دمای 200 درجه ‌سانتی‌گراد

پودرکن رینگی

از پودرکن رینگی برای نرمایش و آسیا نمودن مواد تا ابعاد میکرونی و آماده‌سازی مواد برای انجام انواع آنالیز‌های شناسایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر موارد ذکر شده مرکز آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی شرکت راشا مجهز به انواع سنگ‌شکن‌ها و تجهیزات جانبی دیگری همچون فیلترپرس، کمپرسور باد، انبار نمونه و... بوده و در حال ساخت، تکمیل و بروزرسانی تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی می‌باشد.